Publikováno Napsat komentář

Grilujte lépe než doposud

Grilování je skvělý způsob, jak si užít čas venku a připravit si lahodné jídlo. Připravili jsme si pro Vás tipy a triky, které vám pomohou dosáhnout těch nejlepších pocitů z grilování.

Volba správného grilu

Určitě víte, že existují různé typy grilů, jako jsou plynové, uhlíkové, elektrické nebo keramické. Každý má své výhody a nevýhody. Uhlíkové grily poskytují výraznější chuť, zatímco plynové jsou jednodušší na ovládání. Vyberte ten, který vám nejlépe vyhovuje a pokud si nevíte rady, s radostí vám pomůžeme s výběrem.

Předehřev grilu

Předehřejte gril dostatečně dlouho, aby dosáhl požadované teploty. U některých grilů to může trvat asi 10 až 15 minut, u jiných typů až 20 až 30 minut. Doba předehřevu se může lišit v závislosti na typu grilu, velikosti a použitém palivu.

Ujistěte se, že gril je rovnoměrně předehřát na všechny strany. Pokud máte uhlíkový gril, rovnoměrně rozprostřete uhlíky a nechte je dokonale shořet, než začnete grilovat. Pokud používáte plynový gril, zapněte všechny hořáky na maximální výkon a zavřete víko, abyste vytvořili rovnoměrné tepelné podmínky, dbejte na to, jestli je plynové připojení v pořádku a neexistují žádné úniky.

Většina grilů má teploměr, který ukazuje teplotu grilovací plochy. Ujistěte se, že gril dosáhl požadované teploty pro vaše konkrétní jídlo. Různé druhy masa a potravin vyžadují různé teploty grilování. Po předehřátí grilu zavřete víko a nechte ho dosáhnout požadované teploty. Udržování grilu pokrytého pomáhá udržet stabilní teplotu a zkrátí dobu potřebnou k dosažení optimálního tepla.

Čištění grilu

Po každém použití je vhodné provést základní čištění. Vypněte gril a nechte ho vychladnout, abyste se vyhnuli popálení. Poté odstraňte zbytky potravin a uhlí z roštu a roštu na maso. Očistěte i vnitřek grilu od popela a zbytků uhlí.

Rošt je jednou z nejdůležitějších částí grilu, kterou je třeba důkladně vyčistit. Pokud máte uhlíkový gril, můžete rošt zbavit zbytků spálených potravin a mastnoty pomocí drátěného kartáče na grilování. Ponořte kartáč do vody s mýdlem, abyste usnadnili odstranění nečistot. Pokud máte plynový gril, odstraňte rošt a umyjte ho v horké mýdlové vodě nebo v myčce nádobí.

U plynového grilu je důležité pravidelně čistit spalovací prostor. Vypněte plyn a odpojte plynovou láhev. Odstraňte kryt grilu a vyjměte lava kameny nebo kovové rošty, které chrání hořáky. Očistěte hořáky a spalovací trubice kartáčem na grilování. Dbejte na to, aby nebyly ucpané mastnotou nebo jinými nečistotami.

Pravidelně provádějte hloubkové čištění grilu alespoň jednou za sezónu. Rozmontujte gril, odstraňte veškeré součástky a očistěte je důkladně od mastnoty, sazí a zbytků spálených potravin. Můžete použít speciální čistící prostředky pro grily nebo výrobky na bázi ocet a jedlé sody.

Správné obrácení masa na grilu je klíčové

Časté obracení masa na grilu může způsobit, že se maso vysuší. Po obrácení nechte maso na chvíli odpočinout, aby se teplota uvnitř rovnoměrně rozložila a zachovala šťavnatost. Pokud grilujete tenká nebo křehká masová plátky, obracíte je jemně a opatrně, abyste je nerozbili nebo nezlomili. Pokud je to možné, obraťte maso pouze jednou nebo dvakrát, abyste udrželi co nejvíce šťavnatost a chuť.

Termometr ulehčí práci

Investujte do kvalitního grilovacího termometru. To vám pomůže zajistit, že je vaše maso grilováno do správné teploty a bezpečně. Zajistěte si, že maso je správně uvařené, nejen z vnějšku, ale i uvnitř. Rozhodně se vyhněte podušení nebo zbytkům syrového masa.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *